Cilt Bakımında Bal Mucizesi

Cilt Bakımında Bal Mucizesi
Bir besin olarak son derece faydalı olan balın vücudumuza faydası yalnızca bununla sınırlı değil. Cilt ve saç bakımında uzmanlar tarafından da tercih edilen balın içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde oldukça iyi sonuçlar doğuruyor. Çok güçlü bir antioksidan kaynadığı olan bal, hem nemlendirici hem de temizleyici görevini görüyor. Kimyasallara başvurmadan doğal güzelliğinizi korumak ve sağlığınıza kavuşmak için kurtarıcı olan balı doğru formüllerle kullanarak daha pürüzsüz ve daha taze bir cilde kavuşabilirsiniz.
Kuru cilde sahip olanlar;
Sürekli farklı nemlendiricilerle kuru cildinizi korumaya çalışıyorsanız yalnızca zeytinyağı ve bal ile mükemmel nemlendiriciliği kazanabilirsiniz. Zeytinyağı ve balı karıştırarak oluşturacağaınız maskeyi cildinize uyguladıktan sonra 20 dakika bekleyin. Sonrasında ılık su ile duruladıktan sonra cildinizin daha yumuşak bir hal olduğuna şahit olabilirsiniz. İki uygulamadan sonra ise cildinizdeki değişimi fark edebilirsiniz. Aynı karışımı nemini kaybeden saçlarınız için de uygulayabilirsiniz. Bu karışımı saçlarınıza uyguladıktan sonra şampuan kullanmanızda fayda var.
Sivilceli ciltler;
Eğer yüzünüzde sivilceye dönüşecek bir kızarıklık fark ettiyseniz bu bölgeye bir miktar bal sürerek üzerine yara bandı kapatabilirsiniz. Bu yöntem sivilcenizin çıkmadan yok olmasını sağlayacaktır.
Çatlayan dudaklar;
Özellikle sonbahar ve kış aylarında karşılaşılan bir sorun olan kuruyan ve çatlayan dudakları bal yardımıyla tedavi edebilirsiniz. Dudaklarınızın pürüzsüz bir görünüme kavuşması için bir miktar balı, şeker, zeytinyağı ve vazelin ile karıştırarak dudaklarınıza sürün. Karışımın içinde bulunan şeker peeling görevi görerek dudaklarınızın ölü deriden arınmasını sağlayacaktır.
Cilt temizliği;
Cildinizi haftada bir temizlemek için harika bir maskeye ihtiyaç duyuyorsanız, bal bunun için idealdir. Toz haline getirdiğiniz bademi, bir yemek kaşığı bal ve yarım çay kaşığı limon suyu ile karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkadığınız cildinizin tertemiz bir görünüme kavuştuğunu fark edebilirsiniz.
Cilt bakımında en az bal kadar etkiye sahip olan süt de son derece yararlıdır. Bal ve üst karışımı ise doğal güzelliğe sahip olmak isteyenler için mucizeler yaratabilir. Sütün içeriğinde bulunan mineraller cilt bakımı için en iyi bakım ürünü olmasını sağlar. Bal ve sütü karıştırarak yüzünüze uygulayabilirsiniz. Haftada bir yapacağınız bu maske ile pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir