Karındaki Şişliği ve Gazı Engellemenin Yolları

Özellikle yemeklerden sonra yaşadığımız bu sorun genel anlamda da bize çok büyük sıkıntılar çıkarabilmektedir. İşte bu noktada karındaki şişkinlik ve gazları engellemek için yöntemlerimize kulak verin.

1) Tuzu Olabildiğince Azaltın

Öğünlerinizde fazla miktarda tuz tüketmeniz vücudunuzdaki ödemi artırarak şişkinliğe neden olur. Yemeklerinize tuz ilave etmek yerine baharatlardan yardım alın. Aşırı tuz içeren hazır gıdalardan uzak durun. Günlük tuz alımında 3 gramı geçmemeye özen gösterin.

2) HormonaI Değişimlere Önem Verin

Regl dönemi öncesi birçok kadının ortak sorunu karın şişliğidir. Bu dönemde ortaya çıkan hormonal değişiklikler şişkinliğe zemin hazırlar. Regl öncesi aşırı tatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmak, asitli ve kafeinli içecekler tüketmemek şişkinliğin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca günde 100 mg B6 vitamini alınması şişkinlik sorununa doğal bir çözümdür.

3) Gazlı İçeceklerden Mümkün Olduğunca Uzak Durun

Gazlı içecekler kalın bağırsakta gerilmeye ve şişkinliğe neden olur. Maden suyu, soda gibi içecekler kendi içinde hava barındırdıkları için gaz oluşumunda etkilidir. Ayrıca içeceklerinizde pipet kullanmanız gaz ve şişkinlik probleminizi artırabilir. Öğünlerinizde taze meyve suyu, komposto ve ayran gibi içecekler tüketmeniz mide sorunları yaşamanızın önüne geçer.

4) Yavaş Yemek Yemeyi Tercih Edin

Beslenme sırasında çoğunlukla ağız dolusu hava yutarsınız. Hızlı yemek yediğinizde ise yuttuğunuz hava miktarı artar. Az çiğnenen besinler hazımsızlığın başlıca nedenidir. Öğünlerinizi yavaş yavaş ve sindirerek tüketin. Yemek yerken olabildiğince az konuşun.

6) Lifli Gıdalardan Yararlanın

Kabızlık şişkinliğin başlıca nedenidir. Bağırsaklarınızı daha iyi çalıştırmak için öğünlerinizde lif içeren yiyeceklere daha fazla yer verin. Kiraz, ananas, kayısı, üzüm gibi meyvelerin bağırsak dostu olduğunu unutmayın. Muz ve şeftalinin hazmı zor olduğundan şişkinlik yapabileceğini göz önünde bulundurun.

7) Bu Yiyeceklere ve Özellikle Fruktoza Dikkat!

Gaz yapıcı etkisi ile bilinen kuru baklagiller, lahana, kabak gibi sebzeleri fazla miktarda tüketmemeye özen gösterin. Bu tür besinler rafine şeker barındırdığı için kolaylıkla gaza dönüşerek sizi rahatsız eder. Çiğ sebzeler de gaz sorunu yaşatabileceğinden sebzeleri pişirerek yemeyi tercih edin. Günümüzde birçok hazır besinin içinde tatlandırıcı olarak fruktoz şurubu kullanılmakta. Ancak bağırsakta emilemeyen fruktoz bize gaz olarak döner ve şişkinlik yaratır. Bu nedenle tükettiğiniz hazır besinlerin içeriğine dikkat edin. Fruktozla tatlandırılmış olanlardan uzak durun. Bazı meyvelerin de yüksek miktarda fruktoz içerdiğini unutmayın. Ayrıca bir diğer tatlandırıcı olan sorbitol içeren besinleri tüketmemeye özen gösterin, insan sindirim sisteminin sorbitolu emmekte oldukça tembel olduğunu bilin.

8) Su İçmeyi Kesinlikle İhmal Etmeyin

Günlük su tüketiminizin en az 8 -10 bardak olmasına dikkat edin. Su içmek ve sulu gıdalar tüketmek vücut sıvı dengenizi korumaya yardımcıdır. Yeterli miktarda su içmeyip kahve, çay gibi kafeinli içeceklere yönelmeniz şişkinlik sorunu yaşamanıza neden olur.

9) Sakız Çiğnemeden Önce Bir Kez Daha Düşünün

Sakız çiğnediğinizde istemeden hava yutarsınız. Yuttuğunuz hava önce midenize daha sonra bağırsaklarınıza ulaşarak şişkinliğinizi artırır. Nane içeren şekerler de tatlandırıcı özellikleri nedeniyle gaz oluşumunu kolaylaştırarak midenizi rahatsız edebilir.

10) Laktoz İntoleransından Kuşku Duyun

Laktoz süt ve süt ürünlerinde bulunan bir çeşit karbonhidrattır. Önemli bir sindirim sistemi problemi olan laktoz tahammülsüzlüğünde karın şişliği ve gaz sorunu sıkça görülür. Laktoz isimli süt şekeri bağırsaklar tarafından yapılan laktaz enzimi ile sindirilir. Laktaz enzim eksikliği bulunan bireyler- de süt içindeki laktoz, fazla gaz birikimine neden olur. Rahatsızlık duyuyorsanız süt yerine günlük kalsiyum ihtiyacınız için yoğurt ve peyniri tercih edebilirsiniz. Laktozsuz süt de diğer seçeneklerden biridir.

İlginizi çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir