Menopoz Döneminde Ortaya Çıkan Değişiklikler

Menopoz dönemi, çoğu kadının yaşamının ortalama üçte birine denk gelen dönemdir. Menopoz ise kadının yumurtalıklarındaki mevcut olan yumurta hücrelerinin yok oluşuyla beraber, doğurganlığın ve adet günlerinin son bulması halidir. Fakat bu durum sadece bundan ibaret olmamakla birlikte adet döneminin bitmesi menopozun sadece bir belirtisidir. Bununla beraber kemik erimesi, damar sertleşmeleri ve hormon seviyesinde görülen değişiklikler de ortaya çıkmaktadır.

Menopozun Belirtileri Nelerdir ?

Menopozun bir çok beliritisi vardır. Bunların başlıcaları ise, çok aşırı terleme, yüksek ateş ve ateş basmalarıi aşırı duygusallık ve alıngallık, cinsel isteksizlik, idrar kaçırma gibi sıralanabilir.

Her Defasında Adetten Kesilmek Menopoz Mudur?

Tabiki de hayır. Kesinlike böyle bir hataya düşmeyin ve panik yapmayın. Adetten kesilmek bazen de hamilelik belirtisidir. Bunlarlar beraber yumurtalıklarda meydana gelen rahatsızlıklar, kilo kayıpları , aşırı egzersizler ve bazı rahim hastalıkları da adetten kesilmeye neden olmaktadır. Bununla beraber rahim ameliyatlarından sonra da adet günü görülmez.  Bütün bunlar hakkında hemen yanılgıya düşüp menopozla karıştırılmaması gerekir. Rahim alınması gerçekleştirilen kadınlarda da doğal olarak adet dönemi olmayacağı için, normal menopoz döneminden önce menopoza girmeleri doğaldır.

İlginizi çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir